Jaká je historie kratomu?

Kratom má dlouhou a bohatou historii u domorodých obyvatel v jihovýchodní Asii, zejména v zemích jako Indonésie, Thajsko, Malajsie a Vietnam. Historické záznamy naznačují, že kratom byl používán tradičně místními kmeny jako součást rituálů a stal se tak nevyhnutelně součástí tamních kultur.

Trvalo to, než si získal cestu na světové trhy

Těžko určit přesný počátek používání kratomu, ale záznamy o něm se datují až do 19. století. Ve 20. století se stal kratom stále populárnějším, zejména v Thajsku, kde se stal oblíbeným mezi pracujícími třídami. Thajská vláda v té době však začala v důsledku obav ze zneužívání uplatňovat regulace na kratom. V současné době je kratom stále součástí každodenního života v mnoha zemích jihovýchodní Asie a jeho popularita je na vzestupu také v západním světě. V mnoha zemích se však v posledních letech vedou debaty ohledně jeho regulace a legálního statusu.

V tuzemsku je ale prodej kratomu legální. Prodává se zejména kratomový prášek, jedná se o prášek z rozdrcených listů kratomu. Kratom se obvykle dělí podle kmenů. Velmi žádaný je například červený kratom. Pokud vás zajímá, jaké má zelený kratom účinky nebo třeba bílý kratom účinky, na internetu je dostupných mnoho materiálů, kde se tato problematika řeší.

Jak se kratomový prášek vyrábí?

Vše začíná sklizní. Listy se sklízejí ručně, obvykle ve stadiu, kdy jsou na stromě zralé, ale ne příliš staré. Následně se sklizené listy kratomu se suší, což je důležitý proces pro zachování obsažených alkaloidů. Listy se buď suší na slunci nebo v suchých prostorách, často na bambusových roštech nebo v sušárnách. Po dokončení procesu sušení jsou listy kratomu mlety na prášek. To se obvykle provádí pomocí mlýnku na prášek nebo jiného druhu mlecího zařízení. Konečným krokem je balení a distribuce. Mletý kratom se balí do obalů a distribuuje na trh, aby byl k dispozici všude, kde je jeho prodej povolený.