Elektrické motory jsou bezesporu jednou z oblastí, které stoprocentně potkáte víceméně na každém kroku. Jsou součástí malých domácích spotřebičů a nenápadných mechanismů, ale stejně tak mohou být součástí ohromných pohonných jednotek.
Jenže pro mnohé zůstává trochu tajemstvím to, jak vůbec elektrické motory fungují, co se týče fyziky uvnitř. Dnes se tak podíváme do hloubky funkce elektrických motorů tak, abyste mohli bez problémů porozumět jejich základní funkci.
Elektřina není to, co roztáčí motory
Ačkoliv jsou elektrické motory Bühler poháněny elektřinou, tak není jejich mechanická funkce závislá přímo na nich. Zcela naopak, jsou tady určité rozdíly, které rozhodně je potřeba zmínit. Elektřina je zde zodpovědná za modulování a řízení napětí v cívkách a komutátorech, které pak vystavují jejímu působení magnety uvnitř samotného motoru.
Magnetická síla, která vás roztočí
Tyto magnety jsou zastoupeny ve dvou pólech. Jeden pól je pochopitelně na statoru, tedy nepohyblivé části motoru, druhý je potom na rotoru, tedy na té části, která se zcela naopak otáčí. Podle toho, jak silné je magnetické pole, které na magnety působí, se zvyšuje také jejich vzájemná interakce a mohou se tak více či méně vzájemně odpuzovat.
Rozdílem je, že třeba DC motory Bühler mají magnety umístěné jinak, než je tomu naopak u bezkartáčových moderních EC motorů. Funkce obojího je ale podobná v tom, že ve sto procentech závisí právě na samotné interakci obou sad magnetů uvnitř motoru.
Co když promluví do hry převody?
Pokud je ale potřeba aplikovat také převodové soustavy, tak se najednou stávají elektrické motory opravdu všestrannými a schopnými mechanismy. Základem je volba toho, jaké budete používat převodové soustavy.
Pokud kupříkladu použijete planetové převodovky Bühler, tak dostanete opravdu dokonale plynulý chod motoru a převodovky jako takové. Zcela naopak, pokud se pak stane a musíte spíše myslet na maximální výdrž a odolnost převodových soustav, tak dostanete k dispozici jiné typy, jako jsou třeba šnekové převodovky.