Proč je QR kód tak moc populární? Důvodem je hlavně jeho design!

Čárové kódy poměrně úzce profilovány, je u nich vyžadovaná vysoká standardizace, co se týče jejich vzhledu. Mimo to je určitým diskomfortem i fakt, že je nelze číst, aniž byste nebyli vybaveni konkrétním druhem specifické čtečky.

Všechny tyto potíže jsou ale něčím, co naopak neřešíme v případě, kdy se rozhodneme pro QR kód namísto klasického čárového kódu. A to je jenom malá část důvodů, proč je tak moc populární.

Upravte si design podle svých představ

Již jsme zmínili, že čárové kódy jsou ve svém pojetí a tvorbě doslova extrémně striktní. Důvodem je pochopitelně to, aby byla vždy zachovaná stoprocentní čitelnost kódu. Jenže v tomto ohledu jsou QR kódy zvýhodněny způsobem, kterému žádný čárový kód nemůže konkurovat.

Moderní QR kódy nabízejí desítky možností, jak je měnit. Můžete používat rozdílné barvy, rozdílné tvary a velikost samotného kódu, nebo jej dokonce graficky upravit do podoby běžného obrázku. To vše jsou výhody, které vám žádný jiný čárový kód rozhodně nedokáže nabídnout.

Dynamické kódy s jednoduchou čitelností

Pro tvůrce kódu je hlavní výhodou fakt, že se jedná o dynamické kódy. To znamená, že obsah, která je uvnitř kódu uložený na počátku, nemusí nutně zůstat nezměněný po celou dobu. Důvodem je, že dokáže pracovat víceméně stejným způsobem jako hypertextový odkaz, který známe z běžného užívání internetu. Mimo to jsou dynamické QR kódy čitelné pomocí celé řady přístrojů, a hlavně aplikací v mobilních telefonech. Díky tomu má víceméně kdokoliv, kdo vidí čárový kód, možnost jej načíst a zjistit, co je v něm doopravdy uloženo.

Volně dostupné řešení čárových kódů

Jednotlivé čárové kódy většinou spadají pod konkrétní společnost nebo registrátora, který se stará o jejich přerozdělování a údržbu. Jedná se tak víceméně o placenou službu. Jenže v případě QR není problém najít generátor QR kódů online i v několika variantách. Tyto generátory přitom nabízí plnohodnotné kódy, které dlouhodobě fungují. Až pro prémiové služby, jako je identifikace produktů v obchodech nebo kódy pro platby v bankovnictví, jsou pak generátory zcela jiné a pochopitelně placené.